Wiele sklepów specjalizujących się w meblach i akcesoriach fryzjerskich posiada dość szeroką ofertę myjni. Są myjnie wolnostojące oraz kompaktowe od różnych producentów. Zanim dokonamy wyboru, musimy dowiedzieć się o kilku ważnych cechach dobrej myjni fryzjerskiej.
Oczywiście to, na jaką myjnię się zdecydujemy, będzie zależeć w dużej mierze od metrażu wnętrza przeznaczonego na salon fryzjerski. I tak, jeśli nie posiadamy dużego pomieszczenia, będziemy musieli kupić raczej myjnię wolnostojącą (do której fotel będziemy dosuwać w razie potrzeby), a nie kompaktową (z wbudowanym siedziskiem), która to jest uważana za lepszą. Gdy już podejmiemy decyzję w tym względzie, nadejdzie pora na zwrócenie uwagi na inne sprawy.
Zastanówmy się najpierw nad tapicerką tego mebla. Najlepiej, by był to skaj, ponieważ z niego najłatwiej usunąć zabrudzenia (najczęściej farbę do włosów). Wybierzmy tapicerkę ciemną. Na jasnej będzie widać każdą plamę, może się ona też łatwiej odbarwić po kontakcie z farbą. Jeśli gustujemy w jasnych obiciach mebli i nie wyobrażamy sobie innych w zarządzanym przez nas salonie, tapicerkę myjni chrońmy za pomocą folii.
Obudowa myjni może być wykonana z plastiku lub stali nierdzewnej. Pierwsze rozwiązanie jest z pewnością o wiele tańsze, poza tym mamy tu do wyboru dość szeroką gamę barw. Plastik jest również praktyczny i łatwo utrzymać go w czystości. Nie wszystkim będzie jednak odpowiadał. Myjnie ze stali nierdzewnej wyglądają o wiele bardziej elegancko, dlatego też właśnie takie wybierane są do ekskluzywnych salonów fryzjerskich. Oczywiście są też o wiele droższe od tych plastikowych. Warto wspomnieć też o tym, że obudowy z kwasoodpornej stali nierdzewnej cechuje większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz rdzewienie. Jeśli więc posiadamy większy budżet, zainwestujmy w stalową obudowę.
Trzeba też pomyśleć nad tym, jaką głębokość misy wybierzemy. Producenci oferują ich dwa rodzaje: głębokie i płytkie. Tutaj trudno jednoznacznie napisać, który z tych rodzajów jest lepszy. W misie głębokiej mamy o wiele większą powierzchnię do manewrów przy myciu głowy, przydaje się to szczególnie w przypadku długich włosów. Misa płytka zapewnia za to łatwiejszy dostęp do mytej głowy.
Dobrym rozwiązaniem jest myjnia wyposażona w regulowany podnóżek, dzięki któremu klient czuje się bardziej komfortowo. Niektóre z myjni mają też półeczki z wgłębieniami, w których możemy umieścić butelkę szamponu czy odżywki. Coraz więcej jest też myjni, które mają wbudowane specjalne masażery. Nie są to jednak niezbędne elementy, choć nie da się ukryć, że mogą usprawnić pracę fryzjera, a klientowi zapewnić dodatkowy relaks.